CONTACT US

Badminton WA
Kingsway Indoor Stadium, 130 Kingsway, Madeley

View map

Postal: PO Box 39, Kingsway WA 6065
Phone: +61 8 9409 4433
Email: bawa@badmintonwa.org.au


Send us an enquiry

Under 15 State Team

Western Australian U15 State Team competes in the Val Nesbitt Trophy (Team Event), followed by the Australian U15 Championships (Individual Event).

2019 EVENT INFORMATION

  • Venue: Calamvale Community College, Hamish Street, Calamvale, Queensland.
  • Event dates: 29 September - 5 October 2019 (TBC).
  • A team of 3 boys and 3 girls is usually selected to represent WA. The number of players selected in the team is solely at the discretion of the Badminton WA Board of Management and is sometimes determined by player ability or team composition.
  • We are looking at the possibility of having 2 teams for this event.
  • The team will be accompanied supported by a Coach, Manager and Umpire appointed by Badminton WA.
  • Team training will commence in early August 2019. The details will be advised after the team selection is confirmed.
  • All the players nominating for this team will be required to play in the 2019 LIVELIGHTER WA GRADED STATE CHAMPIONSHIPS (6 – 8th September 2019).
  • The estimated budget for a player is approximately $1,900 based on the preliminary estimates as below
  • Airfare (Virgin) - estimate $750
    • 28th Sept Midnight 12.35am – reach Brisbane 10.10am (1 stopover in Melbourne) $380
    • 6th Oct evening 5.45pm or 8.45pm – reach Perth 9.30pm or 12.45am (7th Oct) $350
  • Accommodation $450~
  • Transport $100
  • Food $250
  • Individual entry fees $80
  • Carnival package (functions, event shirts, photos etc) $130
  • State team uniforms $90
  • Other expenses / incidentals

Team Selection trials:

29 June 1pm-5pm, 27 July 11am-3pm, 28 July 11am-3pm at the Kingsway Indoor Stadium.


State team player nomination form

State team coach / manager nomination form


PREVIOUS TEAMS INFORMATION


2018 (WAHROONGA, NSW)

WA Wasps:

Justin Lim
Robin Fu
Timothy Sentosa
Cindy Lawrence
Joanne Zheng
Zhakthi Angusamy

Coach: David Chadderton
Manager: Suryawati
Umpire: Paul Garvey

Team result: 4th place

2017 (Perth, WA)

WA Wasps:

Jonny Kok
Theodore Kang
Julian Lee
Bernice Teoh
Joanne Zheng
Vevina Yang

Coach: Yuli Zheng
Manager: Annie Sim
Umpire: Lily Buttrose

Team result: 2nd place

WA Scorpions:

Damien Wan
Dawson Lawrence
Timothy Sentosa
Radhika Swain
Shakthi Angusamy
Cindy Lawrence

Coach: Nick Kidd
Manager: Suryawati
Umpire: Bradley Chen

Team result: 7th place

2016 (Darwin, NT)

Theodore Kang
Jonny Kok
Jackie Zheng
Bernice Teoh
Alicia Zu
Anjali Bhujun

Coach: Nick Kidd
Manager: Ian Bridge
Umpire: Lily Buttrose

Team result: 5th place

2015 (Adelaide, SA)

Romy Puhalovich
Milain Ranasinghe
Ryan Tan
Janice Tan
Jasmine Tan
Daphne Wan

Coach: Ryan Lin
Manager: Ian Bridge
Umpire: Mark Duxbury

Team result: 4th place

2014 (Launceston, TAS)

Milain Ranasinghe
Kai Chen Teoh
Sunyee Zheng
Louise Bradford
Bella Liu
Gerimay Nicolas

Coach: Kim Rodgers
Manager: Eric Low
Umpire: Mark Duxbury

Team result: 4th place

2013 (Sydney, NSW)

Yin Xiang Lin
Kai Chen Teoh
Jasper Tan
Louise Bradford
Gerimay Nicolas
Daphne Wan

Coach: Eric Low
Manager: Sok Teoh
Umpire: Julien Bradford

Team result: 3rd place

2012 (Caloundra, QLD)

Yin Xiang Lin
Tyzton Tan
Heer Gudka
Olivia Fianita
Alexandra Phan
Sophie Leonard

Coach: Kim Rodgers
Manager: Raymond Tan
Umpire: Annie Sim

Team result: 2nd place

2011 (Perth, WA)

Yin Xiang Lin
Tyzton Tan
Amos Yi
Dennis Zhao
Silvi Botha
Olivia Fianita
Eunice Lee
Phing Teo

Coach: Zhang Ai Ling
Manager: Stephen Teo
Umpire: Annie Sim

Team result: 3rd place

2010 (Shepparton, VIC)

Edward Fan
Jazton Tan
Titus Tan
Tyzton Tan
Edmund Xu
Silvi Botha
Olivia Fianita
Alexandra Phan
Phing Teo

Coach: Kim Rodgers
Manager: Irma Botha

Team result: 4th place

2009 (Brisbane, QLD)

Alphonsus Ng
Daniel Fan
Kush Gudka
Phing Teo
Eunice Lee
Crystal Diep

Coach: Himanshu Thacker / Louise Onslow
Manager: Louise Onslow / Susanna Wee

Team result: 5th place

2008 (Altona, VIC)

Benedict Xu
Edwin Nie
Alphonsus Ng
Natalie Then
Phing Teo
Belinda Xie

Coach: Kim Rodgers
Manager: Samuel Fan
Umpire: Kevin Phillips

Team result: 4th place