CONTACT US

Badminton WA
Kingsway Indoor Stadium, 130 Kingsway, Madeley

View map

Postal: PO Box 39, Kingsway WA 6065
Phone: +61 8 9409 4433
Email: bawa@badmintonwa.org.au


Send us an enquiry

Senior State Team

2020 TEAM INFORMATION

Host: Northern Tasmanian Badminton Association
Venue: Elphin Sports Centre, Racecourse Crescent, Launceston TAS 7250
Event dates: 23 February - 29 February 2020
Tournament Referee: Eugene Glazman
Tournament Director: Robert Brockman

Team Selection Trial Dates: 24 November 2019.

Team Nominations have closed on Sunday 3 November 2019.

Information and nomination form for the State Team Coach, Manager and Umpire is located here.

Please note that the event by-laws are currently under review by Badminton Australia and its members. The new version of the By-Laws, if passed, will apply to the 2020 event. We will aim to keep the nominating players informed of any major developments.

PREVIOUS TEAMS INFORMATION

2019

No team


2018

No team


2017

No team


2016

No team


2015

No team


2014 (Geelong, VIC)

Players:

Men:
Chan, Michael
Chung, Gavin
Hung, Eddie
Ng, Alphonsus
Thwe, William

Women:
Hollett, Beth Anita
Ko, Jennie
Son, Janet
Tam, Cynthia

Coach: Jason Nowland
Manager: Kugan Maniam
Umpire: Eugene Glazman

Team Result: 7th place


2013 (Geraldton, WA)

Players:

Men:
Finch, Benjamin
Hung, Eddie
Ng, Alphonsus
Thacker, Himanshu
Thwe, William

Women:
Dewitt, Donna
Gray, Michelle
Hollett, Beth
Kudiarasu, Christine
Teo, Phing

Coach: Himanshu Thacker
Manager: Donna Dewitt
Umpire: Kelly Hoare

Team Result: 4th place


2012 (HOmebush, NSW)

Players:

Men:
Darmawan, Raymond
Hii, Wee Ung
Hung, Eddie
Kidd, Nicholas
Ong, Chris

Women:
Gray, Michelle
Hollett, Beth
Leong, Joyce
Lim, Jessica
Teo, Phing

Coach: Nick Kidd
Manager: Ronald Pang
Umpire: Jiten Bhatt

Team Result: 3rd place


2011 (Burnie, TAS)

Players:

Men:
Bhatt, Jiten
Hii, Wee Ung
Kidd, Nicholas
Nowland, Jason
Ong, Chris
Thacker, Himanshu

Women:
Dewitt, Donna
He, Fei Fei
Hollett, Beth
Leong, Joyce
See, Joyce
Tam, Cynthia

Coach: Nick Kidd
Manager: Kelly Hoare
Umpire: Jiten Bhatt

Team Result: 4th place


2010 (Adelaide, SA)

Hobart, Tasmania

Players:

Men:
Chan, Michael
Clutterbuck, Elliott
Kidd, Nicholas
Soon, Darren
Thacker, Himanshu

Women:
Chua, Wan Ying
Cooper, Leisha
He, Fei Fei
Hollett, Beth
Wong, Elaine

Coach: Nick Kidd
Manager: Pauleen Cooper
Umpire: Jiten Bhatt

Team Result: 2nd place


2009 (Hobart, TAS)

Players:

Men:
Chan, Michael
Clutterbuck, Elliott
Greenhouse, James
Hung, Eddie
Kidd, Nick

Women:
Chua, Wan Ying
Cooper, Leisha
Goh, Jacqueline
Wong, Elaine

Coach: Nick Kidd
Manager: Pauleen Cooper
Umpire: Jiten Bhatt

Team Result: 3rd place


2008 (Darwin, NT)

Players:

Men:

Chung, Patrick
Clutterbuck, Elliott
Greenhouse, James
Hung, Eddie
Kidd, Nicholas

Women:
Chua, Wan Ying
Cooper, Leisha
Erehi, Monique
Goh, Huifen Jacqueline
Wong, Elaine

Coach: Nick Kidd
Manager: Pauleen Cooper
Umpire: Jiten Bhatt

Team Result: 3rd place