CONTACT US

Badminton WA
Kingsway Indoor Stadium, 130 Kingsway, Madeley

View map

Postal: PO Box 39, Kingsway WA 6065
Phone: (08) 9409 4433
Email: bawa@badmintonwa.org.au


Send us an enquiry

Past WA State Champions

Year Men's
Singles
Women's
Singles
Men's
Doubles
Women's
Doubles
Mixed
Doubles
2018 Peter Yan Yi Jin Kong (MAS) Yingxiang Lin
Kai Chen Teoh
Lee-Yen Khoo
Joy Lai
Zing Neng Lai
Jovie Sheen
2017 Zing Neng Lai (SGP) Yi Jin Kong (MAS) Zing Neng Lai (SGP)
Wei Kiing Tiong
Sin Er Ng (MAS)
Sin Zou Ng (MAS)
Zing Neng Lai (SGP)
Yi Ling Elaine Chua (SGP)
2016 Chian Chin Yong (MAS) Bella Yutong Liu Eddie Hung
Bryan Tang
Crystal Diep
Lily Leong
Kai Chen Teoh
Bella Yutong Liu
2015 Eddie Hung Bella Yutong Liu Elliott Clutterbuck
Eddie Hung
Joline Chua Ling
Gao Yuemian
Eddie Hung
Angie Yang
2014 Eddie Hung Joyce Leong Raymond Darmawan
Wee Ung Hee
Joyce Leong
Lily Leong
Wee Ung Hee
Joyce Leong
2013 Eddie Hung Joline Chua Bryan Tang
Himanshu Thacker
Joline Chua
Phing Teo
Eddie Hung
Beth Hollett
2012 Nicholas Kidd Phing Teo Eddie Hung
Nicholas Kidd
Hui Ling Lau
Jessica Lim
Nicholas Kidd
Michelle Gray
2011 Nicholas Kidd Phing Teo Nicholas Kidd
Jason Nowland
Donna Dewitt
Beth Hollett
Nicholas Kidd
Phing Teo
2010 Nicholas Kidd Fei Fei He Michael Chan
Nicholas Kidd
Fei Fei He
Elaine Wong
Nicholas Kidd
Elaine Wong
2009 Nicholas Kidd Leisha Cooper Ben McCarthy
James Greenhouse
Erin Carroll
Susan Dobson
Ben McCarthy
Erin Carroll
2005-2008 no event no event no event no event no event
2004 Ben Finch Leisha Cooper Guy Gibson
Tek Lim
Donna Kerr
Rebecca Csallo
Guy Gibson
Annie Lee
2003 no event
no event no event no event no event
2002 Yousuke Nakanishi (JPN) Lenny Permana Daniel Shirley
John Gordon
Rhona Robertson
Sara Runesten-Peterson
Travis Denney
Kate Wilson-Smith
2001 Edwin Chew Kellie Lucas Travis Denney
Boyd Cooper
Laura Blackman
Hui-Ling Lau
Travis Denney
Tennille Harwood
2000 Travis Denney Michelle Caulfield Travis Denney
Boyd Cooper
Michelle Brown
Tenille Harwood
Boyd Cooper
Audrey Tuckey
1999 Stuart Brehaut Miew Kheng Wong (MAS) Peter Blackburn
David Bamford
Pek Siah Lim (MAS)
Joanna Swee Ling Quay (MAS)
Pek Siah Lim (MAS)
Cheh Chang Pang (MAS)
1998 Edwin Chew no event Travis Denney
Boyd Cooper
Kay Terry
Margaret Ng
Travis Denney
Veronica Pearson
1997 Edwin Chew Rhonda Cator Peter Blackburn
David Bamford
Ronda Cator
Kellie Lucas
Rhonda Cator
Peter Blackburn
1996 Travis Denney Michelle Browne Zheng Yu Min
Zheng Yu Shen
Margaret Ng
Kay Terry
Kay Terry
Zheng Yu Shen
1995 Edwin Chew Fiona Dunbar-Smith Paul Kong
Denis Todd
Mandy Cridge
Fiona Dunbar-Smith
Denis Todd
Mandy Cridge
1994 Edwin Chew Nicole Hardwood Paul Kong
Denis Todd
Mandy Cridge
Fiona Dunbar-Smith
Nicole Harwood
James Todd
1993 Michael Todd Fiona Dunbar-Smith Michael Todd
Gary Roberts
Tracy Hebden
Fiona Dunbar-Smith
James Todd
Fiona Dunbar-Smith
1992 Denis Todd Daphne Harding Paul Kong
Denis Todd
Audrey Tuckey
D Hughes
Peter Cooper
Audrey Tuckey
1991 Gary Roberts Danielle Hendricks Michael Todd
Denis Todd
Melanie Hendricks
Danielle Hendricks
Peter Cooper
Audrey Tuckey
1990 Gary Roberts Danielle Hendricks Paul Kong
Denis Todd
M Gale
Fiona Dunbar-Smith
Gary Roberts
M Gale
1989 Paul Kong Linda Best Paul Kong
Denis Todd
Linda Best
Melanie Hendricks
Paul Kong
Linda Best
1988 Gary Roberts Linda Best Gary Roberts
John Botha
M Gale
Melanie Hendricks
L Barbetti
Laura Jamieson
1987 Gordon Lang Audrey Tuckey Gordon Lang
Gary Roberts
Audrey Tuckey
J Redmond
Paul Kong
Audrey Tuckey
1986 Paul Kong Karen Jupp Trevor James
Denis Todd
Karen Jupp
Audrey Tuckey
Paul Kong
Audrey Tuckey
1985 Paul Kong Audrey Tuckey Paul Kong
Denis Todd
Karen Jupp
Audrey Tuckey
Paul Kong
Audrey Tuckey
1984 Trevor James
Audrey Swaby Paul Kong
Trevor James
Karen Jupp
Audrey Tuckey
Peter Cooper
L Perrella
1983 Peter Cooper Audrey Swaby Trevor James
Steve Hewett
Jenny Cunningham
Audrey Swaby
Trevor James
Jenny Cunningham
1982 Peter Cooper Audrey Swaby Colin Criddle
Denis Todd
Jenny Cunningham
Audrey Swaby
Paul Kong
Audrey Swaby
1981 Peter Cooper Audrey Swaby Paul Kong
Trevor James
Jenny Cunningham
Audrey Swaby
Trevor James
Jenny Cunningham
1980 Peter Cooper
Lyn McElroy Peter Cooper
Paul Kong
Lyn McElroy
Audrey Swaby
Paul Kong
Audrey Swaby
1979 Peter Cooper Lyn McElroy Peter Cooper
Paul Kong
Lyn McElroy
Audrey Swaby
Peter Cooper
Lyn McElroy
1978 Peter Cooper Jenny Cunningham Peter Cooper
Paul Kong
Lyn McElroy
Audrey Swaby
Paul Kong
Audrey Swaby
1977 Peter Cooper Audrey Swaby Peter Cooper
Paul Kong
Lyn McElroy
Audrey Swaby
Peter Cooper
Jenny Cunningham
1976 Peter Cooper Audrey Swaby Colin Criddle
Peter Cooper
Kay Terry
Jenny Cunningham
Peter Cooper
Jenny Cunningham
1975 Chris Hardwick Jenny Cunningham Colin Criddle
Peter Cooper
Audrey Swaby
Kay Terry
Peter Cooper
Joan Kennington
1974 Peter Cooper Kay Terry Colin Criddle
Peter Cooper
Joan Kennington
Kay Terry
Peter Cooper
Joan Kennington
1973 Peter Cooper Kay Terry Peter Cooper
Chris Hardwick
Joan Kennington
Kay Terry
Peter Cooper
Joan Kennington
1972 Chris Hardwick Joan Kennington Peter Cooper
Chris Hardwick
Joan Kennington
Judy Walker
Colin Criddle
P Newbury
1971 Peter Cooper Joan Kennington Peter Cooper
Chris Hardwick
Joan Kennington
Joan Harwood
Peter Cooper
Joan Kennington
1970 Greg Pedler Kay Nesbit Chris Hardwick
E Suarez
Joan Kennington
Joan Harwood
Chris Hardwick
Kay Nesbit
1969 Richard Purser (NZL) Robin Glenie (NZL) Bryan Purser (NZL)
Richard Purser (NZL)
Joan Kennington
Fay Truscott
1968 Chris Hardwick Judy Walker P McLeod
Chris Hardwick
Jan Horton
Kay Nesbit
1967 Chris Hardwick Kay Nesbit A Brown
Neville Tanner
Jan Horton
Kay Nesbit
Chris Hardwick
Kay Nesbit
1966 Greg Pedler Kay Nesbit Chris Hardwick
Greg Pedler
Chris Hardwick
Kay Nesbit
1965 Chris Hardwick Kay Nesbit A Brown
Neville Tanner
Greg Pedler
Kay Nesbit
1964 Alan Leong Kay Nesbit Gary Yeang
Alan Leong
Alan Leong
P Baxter
1963 Gary Yeang J Truscott Gary Yeang
Alan Leong
Alan Leong
P Baxter
1962 Gary Yeang Kay Nesbit Gary Yeang
Alan Leong
Alan Leong
P Baxter
1961 Gary Yeang Kay Terry Alan Leong
J S Heng
Alan Leong
P Baxter
1960 Alan Leong Kay Terry Gary Yeang
Buddy Ong
Alan Leong
P Baxter
1959 Godfrey Lesslar B Tan Gary Yeang
Buddy Ong
Gary Yeang
B Tan
1958 Gary Yeang T Cornish Gary Yeang
Buddy Ong
Laurie Blackburn
R Chivers
1957 Whye Geok Lim N Derby Laurie Blackburn
R Chivers
1956 T Kornish W Syme
T Kornish
1955 Verna Keddie M Frame
T Kornish
1954 Verna Keddie M Frame
T Kornish
1953 Verna Keddie B Treasure
F McCorry
1952 Verna Keddie B Treasure
F McCorry
1951 Verna Keddie W Same
J Byrne
1950 J Byrne C Kelly
G Alford
1949 Verna Keddie C Kelly
G Alford
1948 V Boyland K Baker
Verna Keddie
1947 B Jamieson K Baker
Verna Keddie
1941-46 no event no event no event no event no event
1940 S Styants K Baker
B Jamieson
1939 S Styants D Barton
B Jamieson
1938 S Styants S Cray
S Styants
1937 S Styants R Smith
J Thomson
1936 B Jamieson W Bidstrup
S Styants
1935 B Jamieson R Priest
I Gustafson
1934 I Gustafson W Clydesdale
E Hall
1933 P Walker R Priest
I Gustafson
1932 D Wilson W Bidstrup
D Wilson
1931 D Wilson G Sinclair
A Aldrich
1930 D Wilson G Sinclair
A Aldrich
1929 M Broom
1928 M Harrison